Skip to content

36 Manning Ave

Plainfield, NJ 07060

Built 1900

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jul 18, 1991

Property Information

Block82
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,420
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
40%
Improvement Value:$120,000
60%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,716+2.6%
2024$8,498+5.5%
2023$8,058+3.0%
2022$7,824+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To: Barton, Victor M & Blanca L

Sq Ft1,420DeedBook 1823, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1900