Skip to content

15 Duer Street

Plainfield, NJ 07060

Built 1919

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Feb 21, 2018

Property Information

Block91
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
25%
Improvement Value:$213,300
75%
Total Assessment$285,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,433+2.6%
2024$12,122+5.5%
2023$11,495+3.0%
2022$11,161+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To: Duer Street 15 & 19 Llc

Sq Ft1,712DeedBook 7027, Page 1132

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 1666, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1919