Skip to content

31 E Orchard St

Somerville, NJ 08876

Built 1948

Last Sale Date
Dec 15, 2021

Property Information

Block103
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,500
56%
Improvement Value:$106,400
44%
Total Assessment$239,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,483+2.4%
2024$9,265+3.3%
2023$8,965+2.1%
2022$8,780+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948