Skip to content

62 W Cliff St

Somerville, NJ 08876

Built 1900

Last Sale Date
Mar 3, 2022

Property Information

Block108
Lot28
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class45
Description2SF 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,587
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,100
43%
Improvement Value:$181,200
57%
Total Assessment$318,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,582+2.4%
2024$12,293+18.5%
2023$10,370+2.1%
2022$10,157+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 1539, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1900