Skip to content

381 E Main St

Somerville, NJ 08876

Built 1920

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
May 24, 2024

Property Information

Block11.01
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class45
Description2SF 2G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,784
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,600
39%
Improvement Value:$149,500
61%
Total Assessment$247,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,768+2.4%
2024$9,543+3.3%
2023$9,234+2.1%
2022$9,044+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,784DeedBook 7561, Page 3748Recorded6/17/2024

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,784DeedBook 7463, Page 1702Recorded8/11/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920