Skip to content

117-119 W High St

Somerville, NJ 08876

Built 1920

Last Sale Date
Feb 4, 2022

Property Information

Block115
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,608
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,200
33%
Improvement Value:$198,500
67%
Total Assessment$297,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,768+2.4%
2024$11,497+3.3%
2023$11,125+2.1%
2022$10,896+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$553,000
Sq Ft2,608DeedBook 7412, Page 2774Recorded12/27/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920