Skip to content

110 S Bridge St

Somerville, NJ 08876

Vacant Land

Last Sale Price
$3,105,000
Last Sale Date
Apr 20, 2017

Property Information

Block123
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,415,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$2,415,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$95,465+2.4%
2024$93,267+3.3%
2023$90,249+2.1%
2022$88,389+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$3,105,000

From:

To:

DeedBook 6955, Page 553Recorded4/25/2017

Property Sale

Sale
$1,232,142

From:

To:

DeedBook 6955, Page 545Recorded4/25/2017