Skip to content

S Bridge St

Somerville, NJ 08876

Last Sale Date
Sep 9, 2021

Property Information

Block123
Lot5.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$3,420,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$3,420,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$135,193+2.4%
2024$132,080+3.3%
2023$127,805+2.1%
2022$125,172+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$15,689,000

From:

To:

DeedBook 7260, Page 3008Recorded10/14/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel