Skip to content

158-160 S. Bridge St.

Somerville, NJ 08876

Built 1990

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Nov 20, 2002

Property Information

Block123
Lot7.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,300
27%
Improvement Value:$198,100
73%
Total Assessment$271,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,728+2.4%
2024$10,481+3.3%
2023$10,142+2.1%
2022$9,933+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$268,000

To:

Sq Ft2,160DeedBook 5306, Page 3234

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 1969, Page 491

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 1747, Page 584