Skip to content

165 W Cliff St

Somerville, NJ 08876

Built 1900

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Apr 17, 2008

Property Information

Block133
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,923
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,800
45%
Improvement Value:$149,500
55%
Total Assessment$272,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,764+2.4%
2024$10,516+3.3%
2023$10,176+2.1%
2022$9,966+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,923DeedBook 6128, Page 2511

Property Built

Built

Year Built: 1900