Skip to content

188 W Cliff St

Somerville, NJ 08876

Built 1946

Last Sale Price
$322,000
Last Sale Date
Sep 8, 2014

Property Information

Block135
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,704
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
44%
Improvement Value:$163,100
56%
Total Assessment$291,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,507+2.4%
2024$11,242+3.3%
2023$10,878+2.1%
2022$10,654+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$322,000

From:

To:

Sq Ft1,704DeedBook 6759, Page 3885Recorded12/9/2014

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 1694, Page 499

Property Built

Built

Year Built: 1946