Skip to content

265 W Summit St

Somerville, NJ 08876

Built 1895

Last Sale Price
$544,000
Last Sale Date
Aug 15, 2006

Property Information

Block138
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,031
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,800
40%
Improvement Value:$250,100
60%
Total Assessment$414,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,401+2.4%
2024$16,023+3.3%
2023$15,505+2.1%
2022$15,185+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$544,000

To:

Sq Ft3,031DeedBook 5935, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1895