Skip to content

15 Prospect St

Somerville, NJ 08876

Built 1997

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Aug 19, 2022

Property Information

Block141
Lot1.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,308
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$151,000
37%
Improvement Value:$257,900
63%
Total Assessment$408,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,164+2.4%
2024$15,792+5.1%
2023$15,031+2.1%
2022$14,716+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

To:

Sq Ft2,308DeedBook 7466, Page 624Recorded8/25/2022

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 1753, Page 53