Skip to content

138 Mountain Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1938

Last Sale Price
$157,500
Last Sale Date
Jul 24, 1998

Property Information

Block142
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,730
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,100
46%
Improvement Value:$173,900
54%
Total Assessment$320,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,650+2.4%
2024$12,358+3.3%
2023$11,958+2.1%
2022$11,712+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$157,500

To:

Sq Ft1,730DeedBook 2184, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1938