Skip to content

20 Speer St

Somerville, NJ 08876

Built 1956

Last Sale Price
$539,000
Last Sale Date
Nov 5, 2025

Property Information

Block149
Lot3.07
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,056
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,700
41%
Improvement Value:$161,700
59%
Total Assessment$275,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,887+2.4%
2024$10,636+3.3%
2023$10,292+2.1%
2022$10,080+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$539,000

To:

DeedBook 7658, Page 1711

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,056DeedBook 6189, Page 310

Property Sale

Sale
$152,500

To:

DeedBook 1719, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1956