Skip to content

3 Arlyne Dr

Somerville, NJ 08876

Built 1968

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jun 17, 2019

Property Information

Block153
Lot15.03
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,101
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,200
39%
Improvement Value:$221,500
61%
Total Assessment$364,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,417+2.4%
2024$14,085+3.3%
2023$13,629+2.1%
2022$13,348+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,101DeedBook 7125, Page 2766Recorded6/20/2019

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 1767, Page 795

Property Sale

Sale
$71,500
DeedBook 1431, Page 554

Property Built

Built

Year Built: 1968