Skip to content

26 Prospect Dr

Somerville, NJ 08876

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 11, 2025

Property Information

Block153
Lot4.09
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,810
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,300
42%
Improvement Value:$196,000
58%
Total Assessment$340,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,452+2.4%
2024$13,142+8.4%
2023$12,127+3.5%
2022$11,712+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,810DeedBook 6800, Page 357Recorded6/16/2015

Property Sale

Sale
$146,000

To:

DeedBook 1536, Page 3

Property Built

Built

Year Built: 1968