Skip to content

6 Prospect Dr.

Somerville, NJ 08876

Built 2002

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Aug 11, 2023

Property Information

Block153
Lot4.13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,952
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,100
28%
Improvement Value:$373,500
72%
Total Assessment$516,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,421+2.4%
2024$19,951+3.3%
2023$19,305+2.1%
2022$18,908+0.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$875,000

To:

Sq Ft2,952DeedBook 7519, Page 3019Recorded8/15/2023

Property Sale

Sale
$562,000

From:

To:

Sq Ft2,952DeedBook 6921, Page 1192Recorded11/21/2016

Property Sale

Sale
$552,000

From:

To:

Sq Ft2,952DeedBook 6729, Page 183Recorded7/17/2014

Property Sale

Sale
$374,475
DeedBook 5189, Page 3412

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5001, Page 1967