Skip to content

14 Prospect Dr

Somerville, NJ 08876

Built 1946

Last Sale Date
Sep 2, 2016

Property Information

Block153
Lot4.15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SST 3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,256
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,500
60%
Improvement Value:$108,900
40%
Total Assessment$271,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,728+2.4%
2024$10,481+3.3%
2023$10,142+2.1%
2022$9,933+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1946