Skip to content

42 Eastern Sts Pkwy

Somerville, NJ 08876

Built 1948

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jul 14, 1995

Property Information

Block15
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,682
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,500
36%
Improvement Value:$200,200
64%
Total Assessment$311,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,322+2.4%
2024$12,038+3.3%
2023$11,648+26.3%
2022$9,220+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,682DeedBook 2017, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1948