Skip to content

59 S Adamsville Rd

Somerville, NJ 08876

Built 1982

Last Sale Price
$189,351
Last Sale Date
Sep 24, 2020

Property Information

Block1
Lot2.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,832
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,900
38%
Improvement Value:$167,700
62%
Total Assessment$270,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,697+2.4%
2024$10,451+3.3%
2023$10,112-0.0%
2022$10,113+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$189,351

To:

Sq Ft1,832DeedBook 7257, Page 1918Recorded10/7/2020

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 1823, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1982