Skip to content

39 Madison St

Somerville, NJ 08876

Built 1950

Last Sale Price
$462,000
Last Sale Date
Nov 25, 2025

Property Information

Block20
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage834
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,400
58%
Improvement Value:$82,900
42%
Total Assessment$196,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,760+2.4%
2024$7,581+3.3%
2023$7,336+2.1%
2022$7,185+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$462,000

To:

Sq Ft834DeedBook 7654, Page 903Recorded12/8/2025

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft834DeedBook 5627, Page 1211

Property Sale

Sale
$117,500

To:

Sq Ft834DeedBook 2289, Page 637

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft834DeedBook 1996, Page 30

Property Sale

Sale
$57,000

To:

Sq Ft834DeedBook 1471, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1950