Skip to content

99 N Clark Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1947

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Mar 19, 2009

Property Information

Block22
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,320
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,400
49%
Improvement Value:$121,500
51%
Total Assessment$237,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,404+2.4%
2024$9,188+3.3%
2023$8,890+2.1%
2022$8,707+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,320DeedBook 6291, Page 1950

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5863, Page 1351

Property Built

Built

Year Built: 1947