Skip to content

14 Putnam St

Somerville, NJ 08876

Built 1952

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Nov 9, 2020

Property Information

Block23
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,040
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,000
53%
Improvement Value:$100,000
47%
Total Assessment$214,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,459+2.4%
2024$8,265+3.3%
2023$7,997+2.1%
2022$7,832+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,040DeedBook 7285, Page 596Recorded12/15/2020

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 6171, Page 9321

Property Built

Built

Year Built: 1952