Skip to content

129 N Auten Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1947

Last Sale Date
Oct 7, 1999

Property Information

Block26
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2SF2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,536
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,100
43%
Improvement Value:$152,900
57%
Total Assessment$269,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,384+2.4%
2024$10,139+3.4%
2023$9,803+2.2%
2022$9,595+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1947