Skip to content

111 N Richards Ave

Somerville, NJ 08876

Built 2009

Last Sale Price
$344,000
Last Sale Date
Oct 11, 2019

Property Information

Block29.03
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,770
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,100
37%
Improvement Value:$196,900
63%
Total Assessment$313,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,373+2.4%
2024$12,088+3.3%
2023$11,697+2.1%
2022$11,456+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$344,000

To:

Sq Ft1,770DeedBook 7162, Page 2398Recorded10/28/2019

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$217,500
DeedBook 5769, Page 3303

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 2225, Page 630