Skip to content

120 N Clark Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1950

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jul 22, 2019

Property Information

Block29.03
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,279
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,100
53%
Improvement Value:$104,200
47%
Total Assessment$220,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,708+2.4%
2024$8,508+3.3%
2023$8,233+2.1%
2022$8,063+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,279DeedBook 7137, Page 1265Recorded7/29/2019

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 1895, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1950