Skip to content

15 S Adamsville Rd

Somerville, NJ 08876

Built 1968

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 5, 2016

Property Information

Block2
Lot5.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,118
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,300
38%
Improvement Value:$211,000
62%
Total Assessment$341,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,492+2.4%
2024$13,181+3.3%
2023$12,754+2.1%
2022$12,492+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,118DeedBook 6885, Page 1850Recorded7/11/2016

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 5909, Page 2613

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 5059, Page 1547

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 1909, Page 411

Property Built

Built

Year Built: 1968