Skip to content

242 E Main St

Somerville, NJ 08876

Commercial

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 20, 1994

Property Information

Block47
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningPO-R
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$201,300
32%
Improvement Value:$428,700
68%
Total Assessment$630,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,904+2.4%
2024$24,331+3.3%
2023$23,543+2.1%
2022$23,058+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

DeedBook 1981, Page 76

Property Sale

SaleMulti
$309,850
DeedBook 1839, Page 339

Property Sale

SaleMulti
$435,000
DeedBook 1611, Page 393