Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
210-214 E Main St
Somerville, NJ 08876
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 2004
Property Information
Block47
Lot23
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page4
Building Details
Building Class---
Description1SB
Dwellings1
ZoningPO-R
Sq Footage---
Acreage0.46
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$367,500
74%
Improvement Value:$127,600
26%
Total Assessment$495,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $19,571 | +2.4% |
| 2024 | $19,121 | +3.3% |
| 2023 | $18,502 | +2.1% |
| 2022 | $18,121 | +0.7% |
Property History
No events match the selected filters.