Skip to content

40 Haynes St

Somerville, NJ 08876

Last Sale Date
May 26, 2020

Property Information

Block50
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage7.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,110,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$3,110,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$122,942+2.4%
2024$120,112+3.3%
2023$116,224+2.1%
2022$113,830+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,400,000

From:

To:

DeedBook 7057, Page 1255Recorded7/17/2018

Property Sale

SaleMulti
$1,340,000

From:

To:

DeedBook 6767, Page 2564Recorded1/16/2015

Also conveyed in this deed

2 parcels