Skip to content

153 Hamilton St

Somerville, NJ 08876

Built 1955

Last Sale Date
Nov 2, 2011

Property Information

Block52
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage956
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,200
40%
Improvement Value:$122,300
60%
Total Assessment$202,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,755+2.4%
2024$7,571+3.5%
2023$7,317+2.2%
2022$7,162+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955