Skip to content

181 S Bridge St

Somerville, NJ 08876

Built 1900

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Nov 13, 2019

Property Information

Block53
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,448
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,200
43%
Improvement Value:$108,200
57%
Total Assessment$190,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,527+2.4%
2024$7,353+3.3%
2023$7,115+5.9%
2022$6,719+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$110,000

To:

Sq Ft1,448DeedBook 7168, Page 1248Recorded11/19/2019

Property Built

Built

Year Built: 1900