Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
25 Fourth Street
Somerville, NJ 08876
Industrial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 6, 2011
Property Information
Block55
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page5
Building Details
Building Class10
DescriptionWHSE & OFF
Dwellings1
ZoningI-2
Sq Footage---
Acreage---
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$500,000
63%
Improvement Value:$293,800
37%
Total Assessment$793,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $31,379 | +2.4% |
| 2024 | $30,657 | +3.3% |
| 2023 | $29,664 | +2.1% |
| 2022 | $29,053 | +0.7% |
Property History
No events match the selected filters.