Skip to content

59 Southside Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1947

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Feb 17, 2023

Property Information

Block57
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,348
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,200
39%
Improvement Value:$135,300
61%
Total Assessment$221,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,756+5.4%
2024$8,304+3.4%
2023$8,027+2.2%
2022$7,857+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,348DeedBook 7494, Page 3607Recorded2/28/2023

Property Built

Built

Year Built: 1947