Skip to content

200 E Main St

Somerville, NJ 08876

Commercial

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Dec 19, 2000

Property Information

Block58
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$197,600
52%
Improvement Value:$184,900
48%
Total Assessment$382,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,120+2.4%
2024$14,772+3.3%
2023$14,294+2.1%
2022$14,000+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

DeedBook 2333, Page 168

Property Sale

Sale
$337,500
DeedBook 1632, Page 523