Skip to content

125 S Bridge St

Somerville, NJ 08876

Built 1900

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Apr 28, 2017

Property Information

Block60
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description2SF 3G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,432
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,400
28%
Improvement Value:$209,200
72%
Total Assessment$288,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,408+2.4%
2024$11,146+3.3%
2023$10,785+2.1%
2022$10,563+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,432DeedBook 6958, Page 550Recorded5/10/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,432DeedBook 6827, Page 1818Recorded10/8/2015

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2347, Page 652

Property Built

Built

Year Built: 1900