Skip to content

15 Hamilton St

Somerville, NJ 08876

Built 1920

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Jan 29, 2009

Property Information

Block64
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,354
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
31%
Improvement Value:$128,000
69%
Total Assessment$186,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,353+2.4%
2024$7,183+3.3%
2023$6,951+2.1%
2022$6,808+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$149,000

To:

Sq Ft1,354DeedBook 6190, Page 3864

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2019, Page 462

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 1546, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1920