Skip to content

58 N Bridge St

Somerville, NJ 08876

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Dec 20, 2022

Property Information

Block70
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningPO-R
Sq Footage2,914
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,000
36%
Improvement Value:$254,800
64%
Total Assessment$398,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,765+2.4%
2024$15,402+9.2%
2023$14,103+2.1%
2022$13,813+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,914DeedBook 7486, Page 2035Recorded12/27/2022

Property Built

Built

Year Built: 1950