Skip to content

63-65 N Gaston Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Apr 1, 2011

Property Information

Block72
Lot16.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningPO-R
Sq Footage2,808
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,400
53%
Improvement Value:$159,900
47%
Total Assessment$342,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,531+2.4%
2024$13,220+3.3%
2023$12,792+2.1%
2022$12,528+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,808DeedBook 6421, Page 2735

Property Built

Built

Year Built: 1960