Skip to content

193 E High St

Somerville, NJ 08876

Built 1900

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Mar 13, 1992

Property Information

Block72
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,674
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,300
53%
Improvement Value:$118,500
47%
Total Assessment$249,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,875+2.4%
2024$9,647+3.3%
2023$9,335+2.1%
2022$9,143+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft1,674DeedBook 1849, Page 695

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 1580, Page 526

Property Built

Built

Year Built: 1900