Skip to content

54 Culver St

Somerville, NJ 08876

Built 1926

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 29, 2018

Property Information

Block73
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,800
54%
Improvement Value:$107,400
46%
Total Assessment$231,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,139+2.4%
2024$8,929+3.3%
2023$8,640+2.1%
2022$8,462+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 7034, Page 1644Recorded4/5/2018

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 6144, Page 2329

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 2038, Page 826

Property Built

Built

Year Built: 1926