Skip to content

119 N Gaston Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
May 7, 2008

Property Information

Block74
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2SF BR FRONT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,827
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
60%
Improvement Value:$101,900
40%
Total Assessment$251,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,958+2.4%
2024$9,728+3.3%
2023$9,414+2.1%
2022$9,220+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$249,000

To:

Sq Ft1,827DeedBook 6133, Page 2572

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 1793, Page 597

Property Built

Built

Year Built: 1960