Skip to content

35 Sycamore St

Somerville, NJ 08876

Built 1950

Last Sale Date
Oct 8, 2020

Property Information

Block78
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,200
49%
Improvement Value:$142,400
51%
Total Assessment$278,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,013+2.4%
2024$10,760+3.3%
2023$10,411+2.1%
2022$10,197+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6233, Page 1383

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 1904, Page 612

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 1755, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1950