Skip to content

19 Sycamore St

Somerville, NJ 08876

Built 1929

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Feb 26, 2015

Property Information

Block78
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,304
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,700
48%
Improvement Value:$141,000
52%
Total Assessment$272,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,780+2.4%
2024$10,532+3.3%
2023$10,191+2.1%
2022$9,981+0.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,304DeedBook 6776, Page 3187Recorded3/5/2015

Property Sale

Sale
$369,900
DeedBook 5833, Page 665

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 51388, Page 2843

Property Sale

Sale
$158,500
DeedBook 2248, Page 472

Property Built

Built

Year Built: 1929