Skip to content

23 N Adamsville Rd

Somerville, NJ 08876

Built 1947

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Mar 5, 2021

Property Information

Block7
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2SF1G POOL
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,450
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,600
44%
Improvement Value:$147,400
56%
Total Assessment$262,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,357+2.4%
2024$10,118+3.3%
2023$9,791+2.1%
2022$9,589+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$329,000

To:

Sq Ft1,450DeedBook 7324, Page 2933Recorded3/26/2021

Property Built

Built

Year Built: 1947