Skip to content

126 E Spring St

Somerville, NJ 08876

Built 1951

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Dec 2, 2003

Property Information

Block80
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,650
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,200
39%
Improvement Value:$181,800
61%
Total Assessment$298,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,780+2.4%
2024$11,509+3.3%
2023$11,136+2.1%
2022$10,907+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,650DeedBook 5518, Page 1984

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 2318, Page 515

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 2026, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1951