Skip to content

2 Schoolhouse Lane

Somerville, NJ 08876

Built 1962

Last Sale Date
Dec 30, 2015

Property Information

Block83
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,745
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,700
44%
Improvement Value:$170,600
56%
Total Assessment$304,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,779+2.4%
2024$11,502+3.4%
2023$11,122+2.2%
2022$10,887+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962