Skip to content

9 Robin Road

Somerville, NJ 08876

Built 1962

Last Sale Price
$156,250
Last Sale Date
Jun 30, 1999

Property Information

Block85.02
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page9.0

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,154
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,000
46%
Improvement Value:$167,900
54%
Total Assessment$310,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,290+2.4%
2024$12,007+3.3%
2023$11,618+2.1%
2022$11,379+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$156,250

To:

Sq Ft2,154DeedBook 2243, Page 464

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 18549, Page 598

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 1539, Page 766

Property Built

Built

Year Built: 1962