Skip to content

52 Fieldstone Dr

Somerville, NJ 08876

Built 1962

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Dec 30, 2021

Property Information

Block85
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,834
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,900
44%
Improvement Value:$181,100
56%
Total Assessment$321,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,689+2.4%
2024$12,397+7.8%
2023$11,502+2.1%
2022$11,265+0.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft1,834DeedBook 7424, Page 608Recorded2/10/2022

Property Sale

Sale
$319,999

From:

To:

Sq Ft1,834DeedBook 6972, Page 1292Recorded7/10/2017

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5832, Page 3345

Property Sale

Sale
$151,900
DeedBook 1590, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1962